Enastående tillfälle för Dig:
Tjäna pengar!

Tjäna 20.000kr till
skolresan eller klubbkassan!

Var med från början och tjäna extrapengar
genom att sälja vår mycket lättsålda

och omtyckta nyttoprodukt.

Ni kan bli först på Er ort!

Hej, du elev/lärare/klassföreståndare!

Har ni diskuterat i klassen om att det är snart dags för en skolresa, eller något annat kul att göra gemensamt?
Och klasskassan är skral, eller i värsta fall tom?
Har ni pratat om olika alternativ, om hur ni ska tjäna extra pengar till klasskassan?
Kanske sälja godis, ha loppis eller något annat? Men ni tycker inte att det känns riktigt rätt, eller så är förtjänsten liten, och efterfrågan på produkten liten?

Tänk då att kunna sälja en produkt som:

  • är mycket lättsåld

  • kan användas av alla

  • är en nyttoprodukt

  • är en produkt som du säljer med mycket hög lönsamhet

  • är en produkt som är godkänd inom sitt användningsområde

  • kan användas året runt

  • myndigheter och organisationer vill att vi ska använda mer
     

Vill Du och Din klass sälja denna produkt?
Produkten som efterfrågas av alla,
är mycket lättsåld, och kan ge ett rejält
tillskott till klasskassan?

 

Vad behövs av er för att bli en framgångsrik försäljare av vår produkt?

Oavsett vad man säljer, är det viktigt att man koncentrerar sig på uppgiften, och inte bara säljer produkten utan också "sig själv"! Ett trevligt och säljande beteende är mycket viktigt. Många människor köper en produkt på grund av försäljaren, att han eller hon är trevlig, lika mycket som på produktens förträfflighet.

Om Du gör ett trevligt intryck vid första besöket, så kommer människor att minnas det länge, och detta gör det möjligt för dig att göra återkommande framgångsrika försäljningsbesök hos samma personer, år efter år!

Vilka är Dina kunder? Vem kan Du sälja till?

Dina kunder finner Du lätt i Din närhet:

  • Närmaste grannarna

  • Släktingar

  • Mormor/morfar/farmor/farfar

  • Din mamma/pappas jobb

  • Knacka dörr i Din omgivning
     

Hur mycket kan Du tjäna?


Räkna ut hur många produkter som Du tror Du kan sälja.
Fyll i rutan till höger efter varje grupp:

Till närmaste grannarna st
Till släktingar st
Till mormor/morfar/farmor/farfar st
Till mamma/pappas jobb st
Genom att knacka dörr st
Övriga st
TOTALT st

 

Hur många försäljare är ni?

Det är viktigt att alla i klassen, som också ska vara med på klassresan eller det ni ska använda pengarna till, är engagerade i försäljningen.
Det är viktigt att ni "pratar ihop Er" och har "säljmöten" innan ni ger er ut på era försäljningsuppdrag.
Vi kommer att hjälpa till med olika ideér och information som kan hjälpa upp er försäljning.

Nu, räkna efter hur många försäljare ni är i klassen, och fyll i detta:
Vi kommer att vara  st försäljare i vår klass.

 

Om alla försäljare i klassen säljer lika många produkter som Du, ger detta 20 000 kr till klasskassan!

Vart ska ni resa?
Hur ska ni använda de 9999 kr ni tjänar?

Och Du, det behöver inte stanna Där, ni kan beställa ännu fler produkter, och tjäna ännu mer. Varför inte försöka sälja DUBBELT så mycket, med DUBBEL så stor förtjänst!

Allt är möjligt. Och ni kan få en underbar klassresa, som alla som är med minns länge, länge, länge.....

 

Tycker Du detta låter intressant?
Vill Du veta mer?
Vill Du veta vilken produkt det är, som är så lättsåld, efterfrågad och lönsam. Som dessutom är godkänd för sitt användningsområde, och våra myndigheter och organisationer gärna vill vi ska använda oftare?

Skicka ett mejl till med ditt namn, vilken skola och klass du representerar, så berättar vi mer, och vilken produkt det gäller,  i god tid innan vårt koncept kommer att starta, vilket beräknas till vt-12/ht-12.